NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Ивайло Кринчев: Не познавам друга музикално-сценична творба с толкова силен литературен първоизточник
4407
Под прожектора

Ивайло Кринчев: Не познавам друга музикално-сценична творба с толкова силен литературен първоизточник

На 28 октомври от 19.00 часа на сцената на Народния театър „Иван Вазов” Старозагорската опера ще представи за първи път в София своята забележителна постановка на операта „Евгений Онегин” от П. И. Чайковски

| 27 Септември 2024, 08:12 ч.
Ивайло Кринчев: Не познавам друга музикално-сценична творба с толкова силен литературен първоизточник
Ивайло Кринчев: Не познавам друга музикално-сценична творба с толкова силен литературен първоизточник
Снимка © DFA

На 28 октомври от 19.00 часа на сцената на Народния театър „Иван Вазов” Старозагорската опера ще представи за първи път в София своята забележителна постановка на операта „Евгений Онегин” от П. И. Чайковски. Гостуването е част от богатата юбилейна програма на театъра, посветена на неговата респектираща 100 годишнина, съобщават от операта.

Най-голямото богатство за един диригент е, когато успее да мотивира музикантите да дадат всичко възможно от себе си. Това казва диригентката Донка Митева. В последните над 20 години тя работи в Германия, а от 2011 г. е художествен ръководител и диригент на „Колегиум музикум“ (Берлин), който се състои от над 450 певци и инструменталисти. 

За първи път, откакто е напуснала страната, тя работи с български колеги – на 8 октомври дирижира Националния филхармоничен хор в зала „България“. Програмата включва творби от Хулио Домингес, Ула Йейло, Джон Огъст Паминтуан, Арво Пярт, Джейк Рунестад, Селга Менце и Морис Дюрюфле. Солисти са Георги Бойкин – орган, Иво Александров – виолончело, Орфей Петров – баритон, и Снежина Куманова – алт. На 14 декември маестрата гостува с своя симф

Със спектакъла „Елементарни частици” на  режисьора Крис Шарков Народният театър „Иван Вазов” ще закрие тази вечер 18-то издание на Международния театрален фестивал „Скупи“, който беше открит на 14 октомври в Скопие.

В рамките на фестивала зрителите в Скопие можеха да гледат представления на театри от Прищина, Сараево, Берлин, Букурещ, в рамките на програмата му беше проведен и уъркшоп на тема „Представяне на маски“, ръководен от режисьорката Сенем Чехвер от Турция.

В представлението „Елементарни частици” на Народния театър „Иван Вазов” от София участват Теодора Духовникова, Жаклин Даскалова, Димитър Николов, Мартин Димитров, Елена Иванова, Славена Зайкова, Дарина Радева.

Международният театрален фестивал "Скупи" има конкурсен характер, а тази година в журито са включени театралният кри

Институтът за съвременно изкуство – София (ИСИ - София) представя изложбата „Спътници в живота“ - инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев. Куратори на експозицията са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. Творбите може да бъдат разгледани от 27 септември до 25 октомври в галерия ИСИ-София, съобщават организаторите.

„Третата глава на „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува. „Спътници в историята“, специфичната за мястото инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев в галерията на ИСИ-София, е заключителното събитие на трилогията „Живот заедно“, разказват от екипа.

Работата на двамата артисти - Джихан се занимава с материалността и движещите се

Кирил Маричков беше лидер, икона в рок музиката, песните и посланията му ще останат, казаха рок музикантите Емил Анчев, вокалист на група „Конкурент", и Васил Георгиев (Васко Кръпката, „Подуене блус бенд).

Вчера българската рок сцена загуби една от големите си легенди – Кирил Маричков.

За мен Кирил Маричков беше рок икона, творец, който е дал много на българската  рок музика със своите послания, с посланията си към младите хора, сподели Емил Анчев, вокалист на група „Конкурент“.

Той беше човекът, който откри мен и нашата рок група през 1987 г., и помогна да запишем първата си плоча в „Балкантон“, върна се изпълнителят назад във времето. 

Маричков остава на един пиедестал, с песните и посланията си към нас ще остане завинаги в сърцата ни, добави Анчев. А за мен и като човекът, който ми е дал път в рок м

Общо 22 постановки с участието на над 200 любители актьори са включени в програмата на националния фестивал на аматьорските театри „Камъка“ в Горна Оряховица, съобщи Ваня Недева от Народно читалище „Напредък 1869“ в железничарския град.

Културната институция ще е домакин на форума от 9 до 13 октомври, който организира със съдействието на Община Горна Оряховица и по инициатива на Младежки театър „Алтернатива” при читалището.

Фестивалът се провежда за пета година и е разделен на две възрастови групи – до 19 години и над 20 години, като няма ограничение в жанровете.

В първата ще се състезават 13 спектакъла, а във втората – девет.

В конкурсната програма са включени спектакли на театрални състави от различни области на България - София, Стара Загора, Ловеч, Велико Търново,  Габрово, Добрич, Варна и Бургас.

Още с появата си на старозагорска цена през ноември миналата година, спектакълът на операта „Евгений Онегин”, с чиято премиера бе открито 53-то издание на уникалния по рода си Фестивал на оперното и балетното изкуство, предизвика възторга на оперните почитатели. Препълненият салон на Старозагорската опера в две поредни вечери и вълна от суперлативи определиха триумфа и възходящия път на една постановка, в която нейните създатели и блестящи изпълнители вложиха целия си творчески плам и талант. Операта „Евгений Онегин” е може би най-играното руско заглавие в 99 годишната история на Старозагорската опера. За първи път шедьовърът на П. И. Чайковски е поставен в Стара Загора през 1952 година, а последната постановка  е с премиера през 1973 година. 50 години по-късно Старозагорската опера представи великолепието на руската класика в нов оригинален прочит. С предизвикателството се зае ентусиазиран и вдъхновен екип в лицето на режисьора Славчо Николов, художника Гендони,  главния диригент маестро Ивайло Кринчев, хормайстора Младен Станев, хореография и пластика – Ромина Славова и Марсело Молина.

На 28 октомври софиянци и гостите на столицата ще имат възможността да се насладят на изкуството на възхитителен солистичен състав. В ролята на Татяна ще се изяви звездата на украинската оперна сцена с възходяща международна кариера, солистката на Старозагорската опера Тамара Калинкина, която остави без дъх фестивалната публика в Стара Загора със своето изумително превъплъщение. Певица с красив глас и покоряваща артистичност, Тамара Калинкина ще стъпи за втори път на сцената на Народния театър – зрителите със сигурност си спомнят нейното впечатляващо участие в програмата на „Концерта за мир” през 2022 година. В ролята на Евгений Онегин ще се представи световно признатият румънски баритон Йонуц Паску – очакван и аплодиран в различни водещи баритонови партии в Старозагорската опера и на сцената на Софийската опера и балет. Изключителният бас Ивайло Джуров ще бъда Княз Гремин, а в ролята на Олга зрителите ще видят талантливата млада певица-солистка на Русенската опера Глория Пенчева. Утвърденият тенор Николай Моцов ще изпълни ролята на Ленски. Участват още Тереза Бракалова – в ролята на Филипевна, Добринка Койнова /Ларина/, Стоян Буюклиев /Мосю Трике/, Александър Милев /Зарецки/, Костадин Якшев /Гильо/, оркестър, хор и балет на Държавна опера-Стара Загора. Диригент Маестро Ивайло Кринчев.

В постановката на операта „Евгений Онегин” режисьорът Славчо Николов предава съвременни внушения на вечните теми за любовта, приятелството, верността, вложени в гениалните стихове на Пушкин и музиката на Чайковски.

„В нашия спектакъл основната тема е в пропуснатите възможности, да се замислим какво ни се предоставя от съдбата, как го приемаме за даденост - не го ценим и не го пазим. И когато го изпуснем започваме да страдаме за това, което сме изгубили. Затова темата на спектакъла е „Няма по-голям Ад от ада на пропуснатите възможности“. Така е и с нашите герои, всеки един от тях пропуска възможността си да се зарадва на това, което му е дадено. Онегин заради своята суета и его, Ленски заради прекалена скромност, Олга от кокетност, Ларина в послушание към догмите на семейството. Татяна и Гремин са тези, които се радват на момента, на това, което имат и притежават. И не случайно Татяна запазва честността си до край, тъй като тя успява да се наслади на това, което и притежава…” – споделя режисьорът Славчо Николов.

Искрящ акцент в постановката са оригиналния сценичен дизайн и изобилието от багри и лукс в костюмите, които са създадени от художника Гендони:

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.

Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.

По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е с

Японската група Wadaiko-Sai представя традиционните барабани тайко в София – на 5 ноември в зала „България“, на 7 ноември в Стара Загора.

Събитието е част от 35-ите юбилейни Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.

„Много сме щастливи от предстоящата си първа среща с българската публика. Елате, за да видите с очите си, да чуете с ушите си и да почувствате с тялото си ритъма на японските барабани тайко“, казва основателят и ръководител на групата – Хидетоши Сай.

Формацията е създадена като клуб по интереси в Токийския университет. Стъпва на професионалната сцена през 2013 г. и вече има зад гърба си над 2000 концерта в повече от 30 държави по света.

Групата е изнасяла концерти по различни поводи ка

На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“. 

Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.

Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове. 

Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.

Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.

Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на

В началото изобщо не можах да повярвам какво ми се случва, казва Мария Илиева по повод дуета й с Джо Лин Търнър.

„Той е световна звезда, истинско вдъхновение за мен и милиони меломани. Огромна чест за мен е такъв изпълнител да обърне внимание на изкуството ми и да ме покани да запишем дует. Това е сбъдната мечта. Безкрайно се вълнувам и нямам търпение да ви представим Forever“, коментира българската певица.

„Гордея се да обявя колаборацията ми с невероятната българска изпълнителка и истинска суперзвезда – Мария Илиева. От много време се възхищавам на таланта и се надявах, че един ден ще можем да работим заедно. Ето, че този ден дойде. Не можех да избера по-добър партньор, с който да разпространим любов и обединение в свят, който има нужда от това сега, повече от всякога”, написа Дж

Българският международен фестивал за късометражно кино In The Palace отново е избран от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“ да продължи да изпраща свои предложения за отличията.

Към категориите за късометражен филм, късометражна анимация и национален филм, се добавя и категорията „Най-добър документален филм“, посочват от екипа на фестивала.

„Изключително сме щастливи, че продължаваме работа с академията. Това само потвърждава устойчивостта на фестивала и правилната посока, в която се развиваме през всичките вече над 20 години“, казва Цанко Василев, директор на фестивала от самото му създаване.

Освен, че е единственият фестивал в България, сертифициран да номинира професионални късометражни филми за разглеждане от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“, In

„Когато създавах декора на операта „Евгений Онегин“ исках да направя личен и оригинален прочит на културната амалгама на Пушкиновата епоха. Исках да обгърна сцената с топлината на руски шал. Потопих в тази мекота имперската белота на семпла класицистична колонада, която с изпъкналата страна на елипсовидно подредените колони да прикани щастливите от плодовете на своя труд селяни в дома на господарката Ларина. Семплата архитектура на декора оставя въздух за богатата цветност на костюмите, отразяваща емоционалната широта на руската провинция…”

Диригентът Ивайло Кринчев и музиката на Чайковски:

„Във всяка моя интерпретация на музиката на Чайковски винаги съм търсил да открия онези силни драматични сблъсъци, разкриващи дълбочината на психологическите процеси в човешката душа. Това важи с още по-голяма сила в операта „Евгений Онегин”, заради гениалният текст на Пушкин. Не познавам друга музикално-сценична творба с толкова силен литературен първоизточник. Бих я определил, като лирико-психологическа опера, в която при относително простия по замисъл и драматургия сюжет има  изключително богатство и многостранност в изграждането на образите. Стремил съм се да пресъздам онази непрекъснатост на музикалното развитие, която е водила композитора до създаването на сцени-диалози, сцени-арии, като при това арията запазва пълната си завършена форма. Вокалните линии са широко разгърнати и изключително мелодични. Партитурата е образец на типичната за Чайковски майсторска оркестрация с богата темброва палитра и солистични линии, предизвикателство за изпълнителските качества на всеки музикант.”

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 10:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
4407
Под прожектора

Ивайло Кринчев: Не познавам друга музикално-сценична творба с толкова силен литературен първоизточник

На 28 октомври от 19.00 часа на сцената на Народния театър „Иван Вазов” Старозагорската опера ще представи за първи път в София своята забележителна постановка на операта „Евгений Онегин” от П. И. Чайковски.Гостуването е част от богатата юбилейна програма на театъра, посветена на неговата респектираща 100 годишнина, съобщават от операта.

| 27 Септември 2024, 08:12 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ивайло Кринчев: Не познавам друга музикално-сценична творба с толкова силен литературен първоизточник
Ивайло Кринчев: Не познавам друга музикално-сценична творба с толкова силен литературен първоизточник
Снимка © DFA

На 28 октомври от 19.00 часа на сцената на Народния театър „Иван Вазов” Старозагорската опера ще представи за първи път в София своята забележителна постановка на операта „Евгений Онегин” от П. И. Чайковски. Гостуването е част от богатата юбилейна програма на театъра, посветена на неговата респектираща 100 годишнина, съобщават от операта.

Още с появата си на старозагорска цена през ноември миналата година, спектакълът на операта „Евгений Онегин”, с чиято премиера бе открито 53-то издание на уникалния по рода си Фестивал на оперното и балетното изкуство, предизвика възторга на оперните почитатели. Препълненият салон на Старозагорската опера в две поредни вечери и вълна от суперлативи определиха триумфа и възходящия път на една постановка, в която нейните създатели и блестящи изпълнители вложиха целия си творчески плам и талант. Операта „Евгений Онегин” е може би най-играното руско заглавие в 99 годишната история на Старозагорската опера. За първи път шедьовърът на П. И. Чайковски е поставен в Стара Загора през 1952 година, а последната постановка  е с премиера през 1973 година. 50 години по-късно Старозагорската опера представи великолепието на руската класика в нов оригинален прочит. С предизвикателството се зае ентусиазиран и вдъхновен екип в лицето на режисьора Славчо Николов, художника Гендони,  главния диригент маестро Ивайло Кринчев, хормайстора Младен Станев, хореография и пластика – Ромина Славова и Марсело Молина.

Най-голямото богатство за един диригент е, когато успее да мотивира музикантите да дадат всичко възможно от себе си. Това казва диригентката Донка Митева. В последните над 20 години тя работи в Германия, а от 2011 г. е художествен ръководител и диригент на „Колегиум музикум“ (Берлин), който се състои от над 450 певци и инструменталисти. 

За първи път, откакто е напуснала страната, тя работи с български колеги – на 8 октомври дирижира Националния филхармоничен хор в зала „България“. Програмата включва творби от Хулио Домингес, Ула Йейло, Джон Огъст Паминтуан, Арво Пярт, Джейк Рунестад, Селга Менце и Морис Дюрюфле. Солисти са Георги Бойкин – орган, Иво Александров – виолончело, Орфей Петров – баритон, и Снежина Куманова – алт. На 14 декември маестрата гостува с своя симф

Със спектакъла „Елементарни частици” на  режисьора Крис Шарков Народният театър „Иван Вазов” ще закрие тази вечер 18-то издание на Международния театрален фестивал „Скупи“, който беше открит на 14 октомври в Скопие.

В рамките на фестивала зрителите в Скопие можеха да гледат представления на театри от Прищина, Сараево, Берлин, Букурещ, в рамките на програмата му беше проведен и уъркшоп на тема „Представяне на маски“, ръководен от режисьорката Сенем Чехвер от Турция.

В представлението „Елементарни частици” на Народния театър „Иван Вазов” от София участват Теодора Духовникова, Жаклин Даскалова, Димитър Николов, Мартин Димитров, Елена Иванова, Славена Зайкова, Дарина Радева.

Международният театрален фестивал "Скупи" има конкурсен характер, а тази година в журито са включени театралният кри

Институтът за съвременно изкуство – София (ИСИ - София) представя изложбата „Спътници в живота“ - инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев. Куратори на експозицията са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. Творбите може да бъдат разгледани от 27 септември до 25 октомври в галерия ИСИ-София, съобщават организаторите.

„Третата глава на „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува. „Спътници в историята“, специфичната за мястото инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев в галерията на ИСИ-София, е заключителното събитие на трилогията „Живот заедно“, разказват от екипа.

Работата на двамата артисти - Джихан се занимава с материалността и движещите се

Кирил Маричков беше лидер, икона в рок музиката, песните и посланията му ще останат, казаха рок музикантите Емил Анчев, вокалист на група „Конкурент", и Васил Георгиев (Васко Кръпката, „Подуене блус бенд).

Вчера българската рок сцена загуби една от големите си легенди – Кирил Маричков.

За мен Кирил Маричков беше рок икона, творец, който е дал много на българската  рок музика със своите послания, с посланията си към младите хора, сподели Емил Анчев, вокалист на група „Конкурент“.

Той беше човекът, който откри мен и нашата рок група през 1987 г., и помогна да запишем първата си плоча в „Балкантон“, върна се изпълнителят назад във времето. 

Маричков остава на един пиедестал, с песните и посланията си към нас ще остане завинаги в сърцата ни, добави Анчев. А за мен и като човекът, който ми е дал път в рок м

Общо 22 постановки с участието на над 200 любители актьори са включени в програмата на националния фестивал на аматьорските театри „Камъка“ в Горна Оряховица, съобщи Ваня Недева от Народно читалище „Напредък 1869“ в железничарския град.

Културната институция ще е домакин на форума от 9 до 13 октомври, който организира със съдействието на Община Горна Оряховица и по инициатива на Младежки театър „Алтернатива” при читалището.

Фестивалът се провежда за пета година и е разделен на две възрастови групи – до 19 години и над 20 години, като няма ограничение в жанровете.

В първата ще се състезават 13 спектакъла, а във втората – девет.

В конкурсната програма са включени спектакли на театрални състави от различни области на България - София, Стара Загора, Ловеч, Велико Търново,  Габрово, Добрич, Варна и Бургас.

На 28 октомври софиянци и гостите на столицата ще имат възможността да се насладят на изкуството на възхитителен солистичен състав. В ролята на Татяна ще се изяви звездата на украинската оперна сцена с възходяща международна кариера, солистката на Старозагорската опера Тамара Калинкина, която остави без дъх фестивалната публика в Стара Загора със своето изумително превъплъщение. Певица с красив глас и покоряваща артистичност, Тамара Калинкина ще стъпи за втори път на сцената на Народния театър – зрителите със сигурност си спомнят нейното впечатляващо участие в програмата на „Концерта за мир” през 2022 година. В ролята на Евгений Онегин ще се представи световно признатият румънски баритон Йонуц Паску – очакван и аплодиран в различни водещи баритонови партии в Старозагорската опера и на сцената на Софийската опера и балет. Изключителният бас Ивайло Джуров ще бъда Княз Гремин, а в ролята на Олга зрителите ще видят талантливата млада певица-солистка на Русенската опера Глория Пенчева. Утвърденият тенор Николай Моцов ще изпълни ролята на Ленски. Участват още Тереза Бракалова – в ролята на Филипевна, Добринка Койнова /Ларина/, Стоян Буюклиев /Мосю Трике/, Александър Милев /Зарецки/, Костадин Якшев /Гильо/, оркестър, хор и балет на Държавна опера-Стара Загора. Диригент Маестро Ивайло Кринчев.

В постановката на операта „Евгений Онегин” режисьорът Славчо Николов предава съвременни внушения на вечните теми за любовта, приятелството, верността, вложени в гениалните стихове на Пушкин и музиката на Чайковски.

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.

Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.

По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е с

Японската група Wadaiko-Sai представя традиционните барабани тайко в София – на 5 ноември в зала „България“, на 7 ноември в Стара Загора.

Събитието е част от 35-ите юбилейни Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.

„Много сме щастливи от предстоящата си първа среща с българската публика. Елате, за да видите с очите си, да чуете с ушите си и да почувствате с тялото си ритъма на японските барабани тайко“, казва основателят и ръководител на групата – Хидетоши Сай.

Формацията е създадена като клуб по интереси в Токийския университет. Стъпва на професионалната сцена през 2013 г. и вече има зад гърба си над 2000 концерта в повече от 30 държави по света.

Групата е изнасяла концерти по различни поводи ка

На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“. 

Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.

Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове. 

Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.

Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.

Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на

В началото изобщо не можах да повярвам какво ми се случва, казва Мария Илиева по повод дуета й с Джо Лин Търнър.

„Той е световна звезда, истинско вдъхновение за мен и милиони меломани. Огромна чест за мен е такъв изпълнител да обърне внимание на изкуството ми и да ме покани да запишем дует. Това е сбъдната мечта. Безкрайно се вълнувам и нямам търпение да ви представим Forever“, коментира българската певица.

„Гордея се да обявя колаборацията ми с невероятната българска изпълнителка и истинска суперзвезда – Мария Илиева. От много време се възхищавам на таланта и се надявах, че един ден ще можем да работим заедно. Ето, че този ден дойде. Не можех да избера по-добър партньор, с който да разпространим любов и обединение в свят, който има нужда от това сега, повече от всякога”, написа Дж

Българският международен фестивал за късометражно кино In The Palace отново е избран от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“ да продължи да изпраща свои предложения за отличията.

Към категориите за късометражен филм, късометражна анимация и национален филм, се добавя и категорията „Най-добър документален филм“, посочват от екипа на фестивала.

„Изключително сме щастливи, че продължаваме работа с академията. Това само потвърждава устойчивостта на фестивала и правилната посока, в която се развиваме през всичките вече над 20 години“, казва Цанко Василев, директор на фестивала от самото му създаване.

Освен, че е единственият фестивал в България, сертифициран да номинира професионални късометражни филми за разглеждане от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“, In

„В нашия спектакъл основната тема е в пропуснатите възможности, да се замислим какво ни се предоставя от съдбата, как го приемаме за даденост - не го ценим и не го пазим. И когато го изпуснем започваме да страдаме за това, което сме изгубили. Затова темата на спектакъла е „Няма по-голям Ад от ада на пропуснатите възможности“. Така е и с нашите герои, всеки един от тях пропуска възможността си да се зарадва на това, което му е дадено. Онегин заради своята суета и его, Ленски заради прекалена скромност, Олга от кокетност, Ларина в послушание към догмите на семейството. Татяна и Гремин са тези, които се радват на момента, на това, което имат и притежават. И не случайно Татяна запазва честността си до край, тъй като тя успява да се наслади на това, което и притежава…” – споделя режисьорът Славчо Николов.

Искрящ акцент в постановката са оригиналния сценичен дизайн и изобилието от багри и лукс в костюмите, които са създадени от художника Гендони:

„Когато създавах декора на операта „Евгений Онегин“ исках да направя личен и оригинален прочит на културната амалгама на Пушкиновата епоха. Исках да обгърна сцената с топлината на руски шал. Потопих в тази мекота имперската белота на семпла класицистична колонада, която с изпъкналата страна на елипсовидно подредените колони да прикани щастливите от плодовете на своя труд селяни в дома на господарката Ларина. Семплата архитектура на декора оставя въздух за богатата цветност на костюмите, отразяваща емоционалната широта на руската провинция…”

Диригентът Ивайло Кринчев и музиката на Чайковски:

„Във всяка моя интерпретация на музиката на Чайковски винаги съм търсил да открия онези силни драматични сблъсъци, разкриващи дълбочината на психологическите процеси в човешката душа. Това важи с още по-голяма сила в операта „Евгений Онегин”, заради гениалният текст на Пушкин. Не познавам друга музикално-сценична творба с толкова силен литературен първоизточник. Бих я определил, като лирико-психологическа опера, в която при относително простия по замисъл и драматургия сюжет има  изключително богатство и многостранност в изграждането на образите. Стремил съм се да пресъздам онази непрекъснатост на музикалното развитие, която е водила композитора до създаването на сцени-диалози, сцени-арии, като при това арията запазва пълната си завършена форма. Вокалните линии са широко разгърнати и изключително мелодични. Партитурата е образец на типичната за Чайковски майсторска оркестрация с богата темброва палитра и солистични линии, предизвикателство за изпълнителските качества на всеки музикант.”

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.